Napjainkban sajnos számolni kell a munkahely elvesztésével, de bárkivel előfordulhat hosszabb orvosi kezelés, válás, családon belüli haláleset, természeti katasztrófa vagy egyéb, tartós bevételkieséssel járó esemény.
Mit tehet ilyenkor?
– Amennyiben kötött hitelfedezeti biztosítást, vizsgálja meg, hogy az alapján jogosult-e védelemre!
Mit tesz a bank/hitelintézet?
1-89. nap
– kapcsolatfelvétel az adóssal (fizetési felszólítás, sms, telefonos megkeresés)
– áthidaló megoldások
KÖVETELÉSI SZAKASZ
90-180. nap
– a követelés átadása követeléskezelőnek (cégcsoporton belül vagy azon kívül)
– áthidaló megoldások
A SZERZŐDÉS FELMONDÁSA –
VÉGREHAJTÁSI SZAKASZ
180 nap elteltét követően
– a szerződés felmondása, a követelés értékesítése
– a bírósági végrehajtáson kívüli vagy belüli eljárások
A tartozás megfizetésének 90-180 napos késedelme esetén, amennyiben az értesítések, egyeztetések nem vezettek eredményre, a hitelnyújtó intézmények a hátralékos ügyfelek kezelésével gyakran bíznak meg követeléskezelő társaságot.
A követeléskezelés alapvetően kétféle módon történhet:
- a hitelt nyújtó pénzügyi intézmény által (pl. behajtási, hátralékkezelési osztály),
- megbízott követeléskezelő útján.
A legtöbb esetben még ekkor is mód van az olyan végrehajtáson kívüli, alternatív fizetéskönnyítő megoldási lehetőségek igénybe vételére, mint például a részletfizetés, az ingatlan önálló értékesítése, a futamidő vagy tőkefizetési türelem meghosszabbítása. Célszerű tehát e szakaszban is együttműködni annak érdekében, hogy elkerülhető legyen a hitelszerződés hitelező általi felmondása.
A lakóingatlanokkal szembeni végrehajtást, annak súlyos szociális és egyéb következményei miatt időszakonként jogszabály (moratórium) tiltja. A kilakoltatási és árverési moratórium feloldásával lehetővé válik, hogy végrehajtást rendeljenek el a nem fizető hitelekkel rendelkezőkkel szemben.
Milyen további költségek, díjak merülnek fel?
Azért is érdemes megpróbálni elkerülni a felmondást minden lehetséges módon, mert a felmondást követően a hitelintézet már nem a havi törlesztőrészlet után számolja a kamatot és a késedelmi kamatot, hanem az egy összegben kimutatott teljes tartozás összege után. A felszámolt kamatok, késedelmi kamatok miatt így jelentősen megemelkedik a tartozás összege. Nemfizetés esetén a kamatteher a kifizetés napjáig folyamatosan nő.
- késedelem miatti felszólítások díja,
- behajtással kapcsolatos személyes felkeresés díja,
- a követeléskezeléssel megbízott vállalkozások munkadíjai,
- behajtás jutalék,
- a felmondáshoz kapcsolódó közjegyzői okirat díja,
- a fizetési meghagyás illetéke,
- ügyvédi munkadíj, költségátalány,
- közjegyző által kiadott hiteles kiadmányok díja,
- szakértői díj,
- végrehajtási jog bejegyzésének költsége,
- végrehajtáskérelmi illeték,
- végrehajtási előleg,
- a végrehajtás foganatosításának költségei,
- végrehajtói munkadíj,
- végrehajtói költségtérítés, költségátalány.
A fentieken túlmenően a Végrehajtói Kamarát is általános költségátalány illeti meg.
A késedelemmel összefüggésben felmerülő költségeket az adósnak kell megfizetnie!
A mindenkori minimálbér összegét meghaladó késedelem esetén az MNB elvárja, hogy a hitelező rendszeresen, legalább évi egy alkalommal adjon tájékoztatást ügyfelének a tartozás mértékéről. Amennyiben tartozása megközelíti a hitel fedezeteként terhelt ingatlan értéket, és Ön továbbra sem tud fizetni, az azt eredményezheti, hogy a fedezet értékesítése után Önnek hitelezője felé további tartozása marad, melyet szintén köteles megfizetni.
A fizetési késedelem tényének rögzítése a KHR-nyilvántartásban
– A megoldások keresése közben olyan ajánlatokkal találkozhat, amelyek vonzónak tűnnek. Ilyenek lehetnek például azok a lehetőségek, amelyeket az MNB-engedéllyel nem rendelkező piaci szereplők kínálnak, de gyanúsak lehetnek azok a megoldások is, amelyeket kimondottan „BAR- vagy KHR-listásoknak” nyújtanak. Semmiképpen ne dőljön be ezeknek, nem megoldást, csak további problémát jelentenek!
– Ne várjon arra, hogy más oldja meg a problémát, ne halogasson! A késedelmes törlesztőrészletek, az egyéb fizetendő díjak és költségek összességében azt eredményezhetik, hogy tartozása folyamatosan és gyorsan felhalmozódhat. Ezért nagyon fontos, hogy mindig fizessen legalább annyit, amennyire képes, és mielőbb rendezze tartozását, amint lehetősége nyílik rá! Minél több idő telik el úgy, hogy nem fizet, annál nagyobb lesz a hitelező követelésének az összege, ami azt jelenti, hogy várhatóan még akkor is nagyobb anyagi terhek sújtják, ha végül nem kerül sor végrehajtási eljárásra.
Forrás: Magyar Nemzeti Bank